Store@dayasafe.ir 

55688660 - 021 

arrow
arrow

 سیستم های اطفاء حریق با عامل گاز، سیستم هایی هستند که حریق را با کمک یک عامل اطفاء گازی یا از طریق جابجایی اکسیژن(کاهش اکسیژن) و یااثرات فیزیکی(استخراج گرما) سرکوب میکند.

سیستم های اطفاء حریق گازی در جاهایی که آب، فوم و پودر سیستم های ناکارآمد یا اطفاء موثری ندارند و یا این عوامل خاموش کننده باعث آسیب قابل توجهی میشود،مورد استفاده قرار میگیرد.

سیستم های اطفاء حریق گازی " تمیزترین" سیستم های اطفاء می باشند که طیف وسیعی از گازهای اطفاء مختلف را میتوان در این سیستم مورد استفاده قرار داد.

  

 (Carbon dioxide-(CO2 

HFC-125 

Argon - IG01 ♦

 

 HFC-227 

Argon - IG100 

 

 FE-23 

Argonite®IG-55 

 

(Novec-1230(katon 

 Inergen®IG-541 ♦

CO2  

دی اکسید کربن در درجه اول با توجه به خواص فیزیکی آن مناسب برای اطفا کلاس  B و C آتش است ، گاز دی اکسید کربن تنها خاموش کننده  گازی است که در کپسول آتش نشانی و سیستم های اطفاء ثابت استفاده می شود. در سیستم های اطفاء ثابت، دی اکسید کربن در حالت مایع در سیلندر فلزی فشار بالا ذخیره می شود و یا در ظروف بزرگ با فشار کم در 20- سانیگرادسرد می شود. دی اکسید کربن در غلظت های بالا برای سلامت انسان مضر است.

دی اکسید کربن در درجه اول به عنوان یک عامل ویژه در سیستم های الکتریکی و الکترونیکی استفاره می شود، زیرا بر خلاف تمام عوامل خاموش که مبتنی بر آب و اکثریت پودر، دی اکسید کربن رسانای الکتریکی ندارد. هنگام طراحی سیستم، باید به این واقعیت که دی اکسید کربن یک سم تنفسی است توجه شود.

اثر خاموش اولیه: خفه کننده آتش

(اثر آتش ثانویه: خنک کننده - عملی است، اما به ندرت مورد نیاز است)

آرگون IG-01

آرگون یک گاز بی اثر به دست آمده از هوای محیط است که به عنوان یک عامل اطفاء سیستم های اطفاء ثابت به عنوان یک گاز فشرده در سیلندرهای فولادی با فشار بالا ذخیره شده است. که حداکثر فشار عملیاتی در حال حاضر 300 باراست. آرگون سمی نیست. با این حال، زمانی که غلظت اطفاء لازم، به ویژه در صورت آتش سوزی تشکیل شود، خطرامکان گازهای حاصل از احتراق و کمبود اکسیژن بوجود می آید. آرگون تا 0.93٪ از جو زمین را تشکیل می دهد. چگالی آن در رابطه با هوا 1.38: 1 است. تراکم خود را و بی اثری بالا ("واقعی" گاز بی اثر) بدان معنی است که آرگون به نیتروژن در موارد خاص، به عنوان مثال، به عنوان یک اطفاء کننده برای آتش سوزی های فلز باصرفه تر است.

توجه: غلظت بالا ویژه از این گاز می تواند در موارد خاص، زندگی انسان را در معرض خطر از طریق فقدان اکسیژن قرار دهد.

اثر خاموش اولیه: خفه کننده آتش

نیتروژن  IG-100

نیتروژن یک گاز بی رنگ، بی بو و بی مزه است که تا 78.1٪ از جو زمین تشکیل می دهد. چگالی آن در رابطه با هوا 0.967:1است. به عنوان یک عامل اطفاء سیستم های اطفاء ثابت، به عنوان یک گاز فشرده در سیلندرهای فولادی با فشار بالا ذخیره می شود. با دمای اتمسفر 15 C، که حداکثر فشار عملیاتی در حال حاضر 300 باراست. نیتروژن سمی نیست. با این حال، در اینجا نیز زمانی که غلظت اطفاء لازم، به ویژه در صورت آتش سوزی تشکیل شود، خطرامکان گازهای حاصل از احتراق و کمبود اکسیژن بوجود می آید

توجه: غلظت بالا ویژه از این گاز می تواند در موارد خاص، زندگی انسان را در معرض خطر از طریق فقدان اکسیژن قرار دهد.

اثر خاموش اولیه: خفه کننده آتش

Argonite® - IG-55

Argonite مخلوطی از 50٪ نیتروژن و 50٪ آرگون است. مخلوط آرگون نسبتا متراکم در مقایسه با هوا میباشد، با تراکم کمترنیتروژن آنها سبب میشود که اختلاط بهینه ای در سراسر منطقه اطفا ایجاد کند. استفاده از این عمدتا تنها در اتاق غیر طبیعی از لحاظ ارتفاع موثر است.

 Inergen® - IG-541

Inergen نام تجاری برای مخلوطی از 52٪ نیتروژن، 40٪ آرگون و 8٪ دی اکسید کربن است. استفاده از این مخلوط شخصیت منحصر به فرد از دی اکسید کربن (CO2) است. در صورت فقدان اکسیژن، برای تسریع تنفس به طوری که فرد در اتاق همچنان حضور داشته باشد به یک منبع اکسیژن نیاز می باشد. Inergen گران تر از نیتروژن و یا آرگون است، که تا حد زیادی در اتاقهایی که مشمول مقررات ایمنی خاص، استفاده می شود.

NOVEC 1230 ® (Keton)

عامل اطفاء NOVEC1230 (ISO صدور گواهینامه FK-5-1-12) بی رنگ، بی بو تقریبا مایع است که مولکولهای موجود در آن شامل کربن، فلوراید و اکسیژن است (فرمول شیمیایی CF3CF2C (O) CF (CF3) 2). صرفا به بیان دقیق یک هالون نیست اما یک کتون فلوئوردار (perfluorinated اتیل ایزوپروپیل کتون) است. اثر اطفاء NOVEC1230 در سیستم های اطفاء ثابت مهار همگن است (اختلال در واکنش های زنجیره ای احتراق). این مولکول رسانای الکتریکی ندارد. با پتانسیل گرمایش جهانی (معادل CO2) برابر با 1، از آن این گازاست که در حال حاضر پایین ترین درجه تمام مواد شیمیایی اطفاء مورد تایید را دارد و در عرض چند روز تحت تابش خورشید تجزیه می شود.

 

FM 200 (HFC227ea) ®

FM-200 نام تجاری از شرکت کمپانی های بزرگ برای 1،1،1،2،3،3،3-Heptafluoropropane، همچنین به عنوان HFC-227ea شناخته شده است. FM-200 متعلق به کلاس از هیدروکربن های فلوئوردار (HFCS) که به طور انحصاری ساخته شده از کربن، اتم هیدروژن وفلوراید. اثر آن شامل خنک کننده شعله و اختلال در واکنش شیمیایی فرآیند احتراق می باشد. زمانی که گاز اطفاء FM200 بر روی شعله های آتش منتشر میشود، مقادیر خیلی کمی از رادیکال های آزاد وجود آمده و مانع از واکنش های زنجیره ای میشود.جنبه مهم دیگر این است که FM-200 برای دستگاه های حساس مضر نیست. این ماده گازی تمیز، بدون ذرات و یا مانده چرب است. این گاز کاهش قابل توجهی از محتوای اکسیژن ایجاد نمی کند و در نتیجه نیز مناسب برای مکان هایی  است که انسان در آن حضور دارد. پس از فعال شدن آن، می توان آن را از طریق اقدامات تهویه ساده از اتاق خارج کرد.

HFC-125

HFC-125 یک گاز بی رنگ، بی بو و غیر رسانا است. همانند دیگر گازهای شیمیایی اطفاء حریق، آن آتش سوزی را از طریق خارج کردن گرما اطفاء میکند. HFC-125 دارای خواص فیزیکی مشابه با هالون 1301، با این حال، آن باعث از بین رفتن لایه اوزون نمی شود.

FE-13

FE-13 یک گاز فشار بالا اطفاء حریق است که توسط شرکت دوپونت تولید شده است. این گاز نیز از طریق جذب حرارت کار می کند. با توجه به فشار بالا گاز، FE-13 نیاز به یک گاز حامل اضافی (نیتروژن) در هنگام پر کردن سیلندر اطفاء حریق ندارد. FE-13 برای حفاظت از محصولات در ا اتاقهای سرد  و اتاقهایی تا ارتفاع 7.5 متر مناسب و بهترین می باشد. 

موارد استفاده :
 • اتاق بایگانی
 • مراکز مخابرات
 • برج های کنترل پرواز و ناوبری
 • ایستگاه های فرستنده تلفن همراه
 • مراکز خدمات ارائه دهنده خدمات اینترنتی
 • مراکز سرور و اطلاعات
 • اتاق های کنترل رادیو و تلویزیون
 • گالری هنر و موزه ها
 • مراکزپزشکی(MRI-CT SCAN)
 • آزمایشگاه ها
 • ژنراتورهای اضطراری
 • اتاق های باتری کم ولتاژ
 • توربین های بادی
 • ایستگاه های برق نیروگاه،پتروشیمی 
 • و...